NOVADIVA BLOG

novadiva uvádí

 

Úvodnice jako oděvní součást obřadů našich předků. Vznikla postupnou transformací primitivního plédu jakožto praktické oděvní součástky užívané stále častěji k obřadní tradici pro zesílení moci a ochrany člověka jeho přepásáním.

 

Ještě v časech nedávných touto plachtou lidé na vesnicích, respektive vdané ženy symbolicky uváděly mladou dívku v řád žen. Inspirování touto silnou symbolikou uvádíme n o v a d i v u veřejnosti svou kolekcí novodobých  ú v o d n i c. 

 

Naše první dvě  ú v o d n i c e  jsou darem k významným životním událostem našich dvou kamarádek Veroniky a Míši. Naplnění tvůrčí energií a vědomím magického významu úvodních plachet jsme dali vzniknout vlastním autorským návrhům, jejichž symbolika v nich ztvárněna je vždy v úzkým sepětí s obdarovanou dívkou.

 

 

Míša je přední česká designérka. Spolu se svým partnerem Jakubem pracuje se sklem, lépe řečeno s dechem tvarující taveninu sklářského písku v autorské skvosty. Výšivka navržena na tuto  ú v o d n i c i  symbolicky znázorňuje duši, dech a jeho vědomé směrování, sílu a životodárnost. Zlaté skleněné tyčinky a pramínky nití tryskající z plachty ven jako dech ze sklářské píšťaly.

 

 Jemnému avšak pevnému lněnému plátnu všila život a lásku paní Ludmila, žijící v malé vesničce v oblasti Moravského Slovácka na úpatí Bílých Karpat. Již po krátkém přátelském seznámení a potřesením rukou jsme v dlaních paní Ludmily cítili dlouholetou zkušenost pro řemeslo nejcennější. Její zručností a mistrností  ú v o d n i c e  nabývá unikátní hodnoty, dílu přirozené.     

 

 

 Veronice věnujeme úvodnici k jejím třicátým narozeninám. Pracujeme zde s dvěma odstíny přírodního lněného plátna, zpodobující dvě osoby. Veroniku a jejího partnera ve vzájemném intimním propletenci jejich těl a duší. Toto pevné pouto je v úzkém pruhu propletených lněných nití paličkované krajky osou plachty spojující bílo-krémový a přírodně šedý díl v jeden celek. Pruh krajky zdoben jednoduchým vzorem třiceti kosočtverců symbolicky odkazuje na již zmiňovanou životní událost. Červený kosočtverec značí plodnost, je tradičním prosperitním symbolem.

 

Jedinečnost tomuto kusu vtiskla Jana Slunečková. Podle nás v tomto ohledu velmi vzácný člověk a jedna z nejmladších “řemeslnic”, kterou jsme měli to štěstí poznat. Jana svou trpělivostí, pečlivostí, citem, umem s jemnou motorikou prstů udržuje v kraji zanikající řemeslo paličkové krajky. Všechny tyto cnosti dokazuje i na ušití celé ú v o d n i c e.   

 

Úvodnice jsou vyrobeny ze 100% lnu, který měl v Čechách dlouhou tradici. Český básník Jan Skácel napsal:

 

"lnu ke lnu jak jsem nikdy nelnul, a kulatý jak tírna lnu, sám do sebe jsem celý velnul a zpátky se už nevylnu".

 

Zvukomalebnost v češtině básníka příjemně dokresluje a podtrhuje skvělé vlastnosti materiálu, jeho charakteristicky vzhled, udržitelnost a funkčnost.

 

 

Radost a vědomí přítomnosti v procesu společné tvorby je pro nás nejdůležitějším prvkem. Vznikají tak neobyčejné produkty (díla). Věříme, že tento přístup udrží tradiční postupy výroby a původní technologie stále živé. Každá z plachet je ručně zpracována a jejich unikátnost spočívá v řemeslném umu mistrů, které jsme osobně oslovili a vyzvali ke spolupráci. Jako oděvní prvek se Ú v o d n i c e  svojí přirozenou jednoduchostí a universálností velmi snadno stane součástí šatníku.

 

 V rámci uvedení značky bude  n o v a d i v a  prezentovat na Festivalu Evolution a Sustainable Fashion Day v Praze kolekci čtyř úvodních plachet. Tématem našich  ú v o d n i c jsou čtyři základní živly: O´HEŇ, V~O~D~A, VZ-DUCH, ZE-MĚ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Archiv
Please reload

Sledujte nás
  • Facebook - Black Circle
  • Instagram - Grey Circle

© 2016 by novadiva

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

michala@novadiva.cz

00420608932713

Czech republic

Péče o zákazníky/ Customer Care
Obchody/Stores:
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now