ÚVODNICE

zpět

Ve své touze a vědomí objevovat vztah člověka k přírodě, respektive člověka jako její součást, a v návaznosti na to i oděvu a odívání, k nám přišla krásná inspirace s dokonale zapadajícím názvem, proto abychom uvedli  n o v a d i v u  veřejnosti.

 

Ú v o d n i c e - je plachta  

 

Oděvní součást obřadů našich předků. Vznikla postupnou transformací primitivního plédu jakožto praktické odívání a úcty k tradici zesílení moci a ochrany člověka jeho přepásáním. S tímto symbolickým rituálem byly spjaty téměř všechny staré národy. Měla důležitost v obřadech svatebních, pohřebních, narozeninových, postřižinových. A to především mezi ženami. Dívky obdarované krásně bohatě zdobenou úvodnicí procházely před svatbou očistným obřadem přepásány právě touto plachtou, Ženy z lidu zdůvodňují tento obřad výrokem: “aby nevěsta byla do řádu žen uvedena” nepochybně do dospělostního. Ve stejné plachtě nese matka dítě po šestinedělí k očistnému obřadu.

 

Naše první dvě  ú v o d n i c e  jsou darem k významným životním událostem našich dvou kamarádek Veroniky a Míši. Inspirování jejím významem a jakousi magičností jsme vytvořili vlastní návrhy jejichž symbolika v nich ztvárněna je vždy v úzkým sepětí s obdarovanou dívkou. Jako oděvní prvek se  Ú v o d n i c e  její přirozenou jednoduchostí a universalností velmi snadno stane součástí vašeho odívání.

 

Svatební dar pro rozkošný pár. Míša je přední česká designérka. Spolu se svým partnerem Jakubem pracuje se sklem, lépe řečeno s dechem tvarující taveninu sklářského písku v autorské skvosty. Výšivka navržena na tuto  ú v o d n i c i  symbolicky znázorňuje duši, dech a jeho vědomé směrování, sílu a životodárnost... Tak příslušící dechu skláře.

Jemnému avšak pevnému lněnému plátnu všila život a lásku paní Ludmila Farkášová z Hroznové Lhoty. Po již krátkém přátelském seznámení a letmým sklouznutím pohledu na její ruce jsme vnímali dlouholetou zkušenost u řemesla tak cennou. Jen léty a pílí nabýt lze zkušeností. Mistrovstvím paní Ludmily a pečlivostí švadlen z dílen “Tradice Slovácka” pod vedením paní Hrbáčkové  ú v o d n i c e  získává unikátní hodnotu díla.      


 

Veronika, je čerstvá maminka dcery Karličky. Plachta  ú v o d n i c e  věnovaná k jejím třicátým narozeninám pracujeme s dvěma odstíny přírodního lněného plátna, zpodobující dvě osoby. Veroniku a Františka ve vzájemném intimním propletenci jejich těl a duší. Toto pevné pouto je v úzkém pruhu propletených lněných nití paličkované krajky osou plachty spojující bílo-krémový a přírodně šedý díl v jeden celek. Pruh krajky zdoben jednoduchým vzorem třiceti kosočtverců symbolicky odkazuje na již zmiňovanou životní událost. Červený kosočtverec značí plodnost je tradičním prosperitním symbolem.

Jedinečnost tomuto kusu vtiskla Jana Slunéčková z Bílovic u Uherského Hradiště. Podle nás v tomto ohledu velmi vzácný člověk a jedna z nejmladších “řemeslnic”, kterou jsme měli to štěstí poznat. Jana svou trpělivostí, pečlivostí, citem, umem s jemnou motorikou prstů udržuje v kraji zanikající řemeslo paličkové krajky. Všechny tyto cnosti dokazuje i na ušití celého kompletu ú v o d n i c e.   

contact

  • Black Instagram Icon

novadiva

© 2016 by novadiva

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Instagram Icon

michala@novadiva.cz

00420608932713

Czech republic

Péče o zákazníky/ Customer Care
Obchody/Stores:
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now